Publicerad 2025-05-30

Närmast söder om Arkipelagets bevakningsområde, granne med Sankt Anna, ligger Gryts skärgård i före detta Gryts kommun. Det är en minst sagt föreningstät kommundel i nuvarande Valdemarsvik som rymmer både Sockenförening, Skärvårdsförening, Skärgårdsförening, Hembygdsförening, Biblioteksförening med flera. Och för alla föreningar står hemsidan Grytportalen till förfogande för info och nyheter. Det är Sockenföreningen som ansvarar för sidan som i våras fick en ny redaktör i Birgitta Hellman Magnusson – en inflyttare från Hästholmen vars make emellertid har djupa rötter i bygden. Och knappt hade Birgitta börjat som redaktör så bildades ännu en förening – Nej till kärnkraft i Valdemarsvik som arbetar mot planerna på att bygga ett sk modulärt kärnkraftverk vid Målma utanför Valdemarsvik.
Det tog några år och det gick lite pö om pö och inte alltid så välplanerat och genomtänkt men till sist kom Birgitta Hellman Magnusson ändå på plats i sitt nuvarande hem i Hosum där maken Anders har stora delar av släkten granngårds. Och i våras tillfrågades den pensionerade journalisten och bibliotekarien från Hästholmen om hon inte kunde tänka sig att axla redaktörsmanteln för Grytportalen. Jo det kunde Brigitta och hennes fotograferande make Anders kunde också tänka sig att dra en och annan bild till stacken.
– Det är jättekul, försäkrar Birgitta, och ett väldigt bra sätt att lära känna både bygden och människorna. Grytportalen har ingen egen nyhetsbevakning utan fungerar som en mötesplats och ett paraply för alla föreningar på orten som var och en har sin egen intresseinriktning. Det innebär att jag är beroende av att folk från föreningarna hör av sig när de har något att berätta och de flesta gör också det men ibland får jag höra av mig för att kolla om det är något på gång….
Själv var Birgitta medlem i Hembygdsföreningen redan före den definitiva flytten till Hosum eftersom familjen hade tillbringat mycket tid hos släkten. Men numera har hon hunnit bli medlem i både Sockenföreningen och Bibliotektsföreningen och nu senast också i nytillskottet Nej till kärnkraft i Valdemarsvik.
– Genom alla våra föreningar har vi ju möjlighet att hålla koll på både dåtid, nutid och framtid, konstaterar Birgitta som nu närmast ser fram emot Biblioteksföreningens årliga utflykt till Häradsskär.
Du hittar Grytportalen HÄR och via den kan du klicka vidare till valfri förening efter eget tycke och smak.